Brambory

Typy brambor

• Varný typ A: pevné lojovité brambory, které jsou nerozvářivé, příjemně vlhké, velmi slabě až slabě moučnaté, vhodné pro přípravu bramborového salátu i ke konzumu jako vařené.
• Varný typ B: polopevné, polomoučné brambory s jemnou až hrubší strukturou, příjemně vlhké až sušší, vhodné jako příloha k jídlu.
• Varný typ C: měkké, moučnaté brambory s jemnou až středně hrubou strukturou, středně vlhké až suché, vhodné k přípravě kaší a těst.

 

Často se můžete setkat s označením přechodných typů – AB nebo BC, neboť hranice není striktně vymezena a první písmeno vždy značí převahu k varnému typu.
Rané brambory: do 31.8.
Pozdní brambory: po 1.9.

 

Sortiment našich konzumních odrůd brambor

Belana, Marabel, Impala, Antonie, Bernina, Esmee, Concordia, Venezia, Soraya a Corinna

—-

11004597_858825997511522_5924762791860564862_o

Belana
Odrůda kategorie: Rané

Odrůda BELANA je raná, háďátku bramborovému rezistentní, velmi kvalitní pevně vařivá salátová stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Varný typ se označuje jako A/AB. Krásné středně velké hlízy jsou oválné, slupka žlutá a hladká, očka mělká, dužnina sytě žlutá. V syrovém stavu a ani po uvaření dužnina netmavne. U hospodyněk a při průmyslovém zpracování je velmi oblíbená a žádaná. Pro svůj pěkný tvar a slupku je velmi vhodná na praní a loupání. Její velmi dobré vnitřní a vnější kvalitativní vlastnosti určují Belanu jako prémiové zboží u prodejců a znalců brambor.

Marabel
Odrůda kategorie: Rané

Ranná konzumní odrůda brambor, vhodná pro dlouhodobější skladování. Brambory jsou středně pevné konzistence, velmi chutné, po uvaření netmavnou. Slupka je středně hrubá až hladká, vždy žlutá. Barva dužniny je tmavé žlutá. MARABEL je velmi odolná proti napadení virovými chorobami, varný typ BA.

Impala
Odrůda kategorie: Velmi rané
Hlízy velké, vzhledné, nárůst velmi rychlý, počet pod trsem nízký, středně odolné proti mechanickému poškození. Kvalita – varný typ B, kypré až středně pevné konzistence, slabě moučnaté, středně až silně vlhké, po uvaření netmavne, vhodná pro loupání. Nať – počáteční růst rychlý. Hlízy jsou oválné, až dlouze oválné s velmi mělkými očky, slupka žlutá, hladká, dužnina žlutá.

11041918_858825994178189_1447357164729827165_o

ANTONIE

Odrůda kategorie: Polorané
Odolnost: NN – Odolnost vůči více patotypům háďátka
Odrůda vhodná na: konzum (varný typ A)

Charakteristika

poloraná salátová odrůda s vynikající chutí,
varný typ A

Pevná salátová brambora jemné konzistence a lahodné chuti.

Antonia v sobě sdružuje vysokou výnosnost, chuťovou kvalitu i schopnost bezproblémového skladování, včetně výborného vzhledu a hladké slupky. Tím splňuje podstatné požadavky pro balení i vlastní obchodování.
• stabilní tvar a oslovující kvalita hlíz
• žlutá a čistá dužnina s jemnou konzistenci
• vysoká a stabilní kvalita po uvaření

10987670_858826007511521_2713846327920871792_o

Concordia PR

Odrůda kategorie: Polorané
Odolnost:NN<– Odolnost vůči více patotypům háďátka

Odrůda vhodná na: konzum (varný typ B)

Charakteristika

poloraná jakostní a velmi stabilní konzumní
odrůda s pravidelným oválným tvarem,
velmi mělkými očky a hladkou slupkou,
varný typ B• vysoký podíl tržních hlíz
• čirá žlutá dužnina a minimální sklon ke změně barvy
• vynikající užití pro kvalitní běžný konzum, ale i k loupání a praní
• možnost dlouhodobého skladování

 

 

Historie brambor

Brambory pocházejí z Jižní Ameriky. Indiáni v Andách je pěstovali již před pěti a půl tisíci let. Španělský conquistador Francisco Pizarro a jeho vojáci byli prvními Evropany, kteří je ve třicátých letech šestnáctého století ochutnali. Do Starého světa přivezli brambory Španělé v roce 1570.

Koncem 16. a počátkem 17. století se šířily po Evropě jako léčivá plodina nebo vzácná rostlina pěstovaná pro okrasu zahrad. Prokazatelně poprvé byly podzemní hlízy uvařeny roku 1616 na hostině, kterou pořádal francouzský král Ludvík XIII. V ostatních evropských zemích se pěstování brambor jako polní plodiny daří prosadit až v průběhu 18. století.

K nám se brambory dostaly na začátku 17. století. V roce 1632 se objevují jako pochoutka na stole jihočeského velmože Viléma Slavaty.

Ve větším měřítku se rozšířilo pěstování brambor teprve v hladových letech 1771 až 1772 za Marie Terezie, která jich nechala do Čech přivézt značné množství z Pruska. Na počátku 19. století byly vypěstovány první české odrůdy.

Brambory v současnosti

Po čtyřech stoletích celosvětového vzestupu oblíbenosti došly brambory nakonec uznání i v Asii, kde je tradičně hlavním zdrojem obživy rýže. Dnes je Čína největším světovým producentem brambor se sklizní čtyřicet milionů tun ročně. Druhým největším producentem brambor na světě je Rusko. Rusové bramborám říkají druhý chléb. Bramborářská produkce Indie vzrostla od roku 1980 více než čtyřikrát a je šestá nejvyšší na světě. Ve Vietnamu se brambory staly druhou nejpěstovanější plodinou po rýži. Krátká vegetační doba v Číně, Vietnamu i Indii umožňuje vysazovat brambory jako druhou plodinu po sklizni rýže. Produkce brambor roste i na jejich domovském kontinentu Jižní Americe.

I přestože došlo v posledních dvaceti letech k výraznému poklesu pěstitelských ploch a produkce, má pěstování brambor jak pro české zemědělství tak pro českého konzumenta stále velký význam. Uplynulých dvacet let lze však také charakterizovat jako dobu, která přinesla do českého bramborářství řadu zlepšení a inovací – zejména na úrovni pěstitelské technologie, využití kvalitní sadby, ochrany před škodlivými činiteli, sklizně a posklizňové úpravy, systému skladování a v oblasti tržní úpravy hlíz. To vše vyústilo především ve zlepšení kvality produkovaných hlíz. Významným prvkem ve zlepšení kvality hlíz bylo rozšíření sortimentu nabízených odrůd bramboru v ČR.

 

Čím brambory prospívají

Brambory obsahují velká množství stopových prvků – draslík, hořčík, zinek, vápník, fosfor, železo, měď, fluor, sodík, chrom a další. Z vitaminů v bramborách najdeme především vitamin C. Obsah vitamínu C kolísá v závislosti na době a způsobu uskladnění brambor a koliduje nejčastěji v rozmezí 10–25 mg/g. Právě obsah vitamínu C a schopnost brambor uchovávat tento vitamín činí z brambor tzv. ochranou potravinu proti kurdějím. Ve výživě brambory plní dále funkci objemovou, tj. dostatečně zatěžují trávicí soustavu a sytící, tj. poskytují dostatek energie ve formě sacharidů.

Slupka brambor navíc obsahuje vitaminy skupiny B, jako niacin, kyseliny pantotenovou a velice prospěšnou kyselinu listovou, která hraje důležitou roli např. při krvetvorbě, pro plodnost a zdravý vývoj plodu v těhotenství.

 

Brambory jsou čtvrtou nejdůležitější plodinou po kukuřici, pšenici a rýži. Používají se vařené, pečené, smažené či jako surovnina pro výrobu dalších pokrmů. Patří k nejvyváženějším zdrojům obživy, které lidstvo má.  Kvalita dnešních brambor v obchodech je stále horší, a proto se snažíme tuto skutečnost změnit a umožnit Vám nákup přímo u nás pěstitelů . Naší snahou je pěstovat a prodávat Vám chutné a kvalitní brambory po celý rok.

 

Kolik dní od výsadby do sklizně potřebují jednotlivé odrůdy?

• velmi rané ………………………….90–100 dní
• rané …………………………………100–110 dní
• polorané ……………………………110–120dní
• polopozdní a pozdní…………….. nad 120 dní